Kolejne spotkanie z naukowcem w skierniewickiej bibliotece. Tym razem tematem były kartele narkotykowe

(Łukasz Saptura)

W czwartek, 4 kwietnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach był profesor Piotr Chomczyński. Kryminolog w swoich badaniach naukowych zajmował się między innymi monitorowaniem sytuacji osób osadzonych w zakładach karnych w Meksyku. Duża ich część została pozbawiona wolności za działalność w kartelach narkotykowych.

W ostatnich latach globalny handel narkotykami stał się nie tylko tematem dla filmów i seriali kryminalnych, ale także przedmiotem badań naukowych. Wszyscy jesteśmy świadomi przerażającej siły, jaką dysponują kartele narkotykowe, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z roli, jaką w tym procederze odgrywają małoletni. Problem ten zbadał kryminolog, profesor Piotr Chomczyński, który omawiał to zagadnienie podczas czwartkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach.

Choć dla większości Meksyk kojarzy się z pięknymi plażami i kulturowym bogactwem, dla kryminologów jest to miejsce, gdzie przestępczość organizowana, a zwłaszcza działalność karteli narkotykowych, odgrywa znaczącą rolę.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia w tematykę meksykańskich karteli narkotykowych oraz przedstawienia krótką charakterystykę tego zjawiska. Opierając się na najnowszych badaniach i własnych doświadczeniach, profesor przedstawił złożone mechanizmy, które sprawiają, że młodzi ludzie stają się częścią tego niebezpiecznego świata. W czasie rozmowy poruszono również kwestie procesu rekrutacji młodych osób przez kartele, metody wywierania na nich presji oraz skutki psychiczne i społeczne, jakie niosą za sobą te doświadczenia.

- Przed rozpoczęciem badań zastanawiałem się czy zająć się naukowo zakładami karnymi czy poprawczymi. Doszedłem do wniosku, że te drugie w mniejszym stopniu są w mniejszym stopniu reprezentowane w nauce. Dominowały badania ilościowo polegające na przeprowadzeniu ankiety. Ja wybrałem badania jakościowo - mówi gość skierniewickiej biblioteki.

Dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Komisję Europejską naukowiec mógł przeprowadzić badania w meksykańskich zakładach poprawczych oraz przyjrzeć się przestępczości zorganizowanej.

- Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu po dwóch miesiącach nikt nie chciałem ze mną rozmawiać na temat przestępczości zorganizowanej. Na szczęście poznałem dwie osoby, które pomogły mi w dotarciu do tego środowiska. Jednym z nich był znajomy mojej koordynatorki technicznej, który miał świetny kontakt ze społecznościami zmarginelizowanymi i odrzuconymi. Drugi kontakt to profesor Elena Azaolo, która się nade mną zlitowała i zaprowadziła mnie do jednego z największych meksykańskich zakładów poprawczych w San Fernando - wspomniał profesor Piotr Chomczyński.

Czwartkowe spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach było kolejną, po profesorze Andrzeju Draganie, rozmową z naukowcem.

- Biblioteka jest miejsce do spotkań z ludźmi piszących nie tylko literaturę beletrystyczną, ale związanych z książką. Jednak zawsze pretekstem do rozmowy jest książki. W przypadku profesora Andrzeja Dragana był to „Kwantechizm” i „Kwantechizm 2.0”. Natomiast profesor Piotr Chomczyński jest współautorem publikacji „Kryminologia” czy „Działania wychowanków schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych. Socjologiczna analiza interakcji grupowych”. Po za tym dużo wie na temat karteli narkotykowych, które są modne w dzisiejszej popkulturze.

Jak podkreśla dyrektor skierniewickiej biblioteki spotkania z naukowcami, to rozmowy z ludźmi, którzy wiedzą co mówią, nie kreują rzeczywistości, oni próbują ją rozszyfrować.

Kolejne spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach będzie miało nieco inny charakter. 18 kwietnia w ramach kampanii „Czytaj i wejdź do gry” do Skierniewic przyjedzie Piotr Nowakowski, polski siatkarz grający na pozycji środkowego, najbardziej utytułowany reprezentant Polski. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

189 prac wpłynęło w tym roku na skierniewickie...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

DKF "Eroica" po raz kolejny łączy filmowe siły z...

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Koncert gitarowy Kuby Dudka w Muzeum Historycznym...

Skierniewicka odsłona Nocy Muzeów

DKF "Eroica" przypomina klasykę polskiego kina

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA