Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Data rozpoczęcia: 21.04.2024

Data zakończenia: 21.04.2024

(Teatr Klasyki Polskiej )

Po raz kolejny do Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zawita Teatr Klasyki Polskiej. 21 kwietnia skierniewicka publiczność zobaczy „Ambasadora” Sławomira Mrożka. Spektakl wyreżyserowany przez Jarosława Gajewskiego to nie tylko przypomnienie o wartościach etycznych i duchowych, ale także głęboka refleksja nad kondycją współczesnego człowieka.

„Ambasador” Sławomira Mrożka to pole bitwy, na którym toczą się starcia między dobrem a złem, odwagą a tchórzostwem, niezłomnością a konformizmem. Jest to także próba odkrycia sensu istnienia, a szczególnie istoty człowieczeństwa. Tytułowy bohater, dyplomata, staje się symbolem walki o wartości, które w dzisiejszym świecie często są zepchnięte na margines.

W epoce współczesnej, naznaczonej szumem nowoczesności, tradycja i kultura wydają się być zagubione. Mądrość przekazywana przez wieki jest traktowana jak mit, a wartości jak honor, odpowiedzialność czy poświęcenie są bagatelizowane. Jednakże, jak pokazuje Mrożek, to właśnie te wartości nadają sens naszemu istnieniu i sprawiają, że życie jest warte przeżycia.

Przez pryzmat losów bohaterów sztuki widzimy, że heroizm nadal jest możliwy. Pomimo ciemności i beznadziei, jakie mogą nas otaczać, w ludzkim sercu tkwią dzielność, bezinteresowność i miłość bliźniego. To przesłanie daje nam nadzieję, choćby naiwną i wątłą, w obliczu wyzwań współczesnego świata. Jednakże, naprzeciwko tego przesłania staje Pełnomocnik, główny antagonista, reprezentujący myślenie typowe dla nowoczesności. Dla niego świat jest jedynie polityczną utopią, rajem zrealizowanym przez człowieka, który nie uwzględnia sfery metafizycznej bytu. To on prowadzi tłumy na pokuszenie, w imię fałszywych obietnic, które niegdyś przedstawiał Bóg. „Ambasador” to nie tylko spektakl teatralny. To manifest, który wzywa nas do refleksji nad postawami i wyborami, a także nad wartościami, które kształtują ludzkie życie.

Reżyseria Jarosława Gajewskiego przyniosła sztuce „Ambasador” powstałej na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, nowe życie, podkreślając jej aktualność i uniwersalność przekazu. Poprzez staranne wyreżyserowanie każdej sceny, Gajewski zdołał ukazać dramatyczne napięcie między bohaterami, jednocześnie pozostawiając widzom przestrzeń do refleksji nad poruszanymi tematami.

W tytułowej roli pojawi się Andrzej Mastalerz. Na scenie towarzyszyć mu będą między innymi Maciej Wyczański jako Otello, Małgorzata Mikołajczak w roli Amelii, adwersarza ambasadora zagra Bartosz Turzyński.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA