Malarski hołd złożony naturze. Wystawa obrazów Moniki Pakuły.

(Łukasz Saptura)

Do 12 maja w galerii Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach można oglądać obrazy skierniewiczanki Moniki Pakuły. Na wystawie znalazły się prace powstałe w ostatnich latach. Symbolicznie obrazy są połączone trzema strefami – niebem, ziemią i wodą.

Monika Pakuła pochodzi z Poniatowej na Lubelszczyźnie. Obecnie mieszka w Skierniewicach. Jej droga do sztuki rozpoczęła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, gdzie rozwijała swoje talent plastyczny. Jednak to dopiero studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, które ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku, ukształtowały ją jako artystkę.

Podczas swojej edukacji Monika Pakuła specjalizowała się głównie w malarstwie, pracując między innymi pod okiem profesora Juliusza Narzyńskiego. Otrzymała także aneks w pracowni technik drzeworytniczych, prowadzonej przez profesora Andrzeja Mariana Bartczaka, co poszerzyło jej horyzonty artystyczne i umożliwiło eksperymentowanie z różnymi technikami.

Jej prace cechuje niezwykła finezja, głębia emocji i wyjątkowa kreatywność

Już podczas studiów wyróżniała się swoim talentem, co zaowocowało otrzymaniem stypendium Ministra Kultury w roku 2003/2004. To był jedynie początek jej sukcesów. Po ukończeniu studiów artystka kontynuowała swoją artystyczną podróż, biorąc udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych oraz organizując pięć wystaw indywidualnych.

Artystka zajmuje się głównie malarstwem i grafiką warsztatową, gdzie wykorzystuje techniki takie jak linoryt barwny. Jej prace emanują wyjątkowym stylem i oryginalnością, co przyciąga uwagę wielu miłośników sztuki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Teraz przyciągają uwagę skierniewiczan, którzy mogą zobaczyć prace Moniki Pakuły w galerii Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.

Na wystawie są prezentowane zarówno prac sięgające nawet ponad metr wysokości, jak i malarskie miniatury o rozmiarach kilkunastu centymetrów. To zbiór obrazów stworzonych w ciągu ostatnich dwóch lat, choć większość z nich powstała w intensywnym trakcie ostatnich kilku miesięcy. Wszystkie obrazy prezentowane na wystawie wykonane są na płótnie, przy użyciu techniki akrylowej. Jednak to nie tylko technika czy forma są istotne w tych dziełach, lecz przede wszystkim ich treść i inspiracja.

Tytuł wystawy „Niebo, Woda, Ziemia” wskazuje na główną tematykę prac artystki

To hołd złożony naturze, którą Monika Pakuła traktuje jako główne źródło swojej twórczości. Obrazy te są bezpośrednią ekspresją fascynacji artystki naturą, a zwłaszcza morzem, które inspiruje ją swoimi niezwykłymi barwami, zmiennością, światłem i przestrzenią.

- Jednak tytuł ten ma także głębszy wymiar symboliczny. Niebo, woda, ziemia to przestrzenie i substancje, które nas otaczają na co dzień. To nie tylko zewnętrzne elementy, lecz także te, które przenikają nasze życie i nas samych. Niebo jako przestrzeń napełniona cząsteczkami wody i powietrza, symbolizuje także dla niej przestrzeń duchową, transcendencję i jedność z tym, co niewidzialne i nieuchwytne. To niebo dotykające ziemi i wody, przenikające się wzajemnie i wpływające na naszą egzystencję. W tych przestrzeniach, w niebie, wodzie i ziemi, tkwimy wszyscy. To one nas ukształtowały i ciągle wpływają na nasze życie – wyjaśnia autorka obrazów.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Vinyl Market: pierwsza giełda płytowa w...

Klasyka anime w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

„Dobrze, że Was mam”: efekt całorocznej pracy...

Łódzkie na Plus

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w...

XVIII edycja Festiwalu Piosenki Przedszkolnej w...