Ostatni „pandemiczny” rocznik przystąpi do matury. 7 maja ruszają egzaminy

(fot. arch)

Nieco ponad dwa tygodnie pozostały tegorocznym maturzystom na przygotowania do egzaminów. Te rozpoczną się 7 maja. W Skierniewicach przystąpi do nich prawie 700 osób. Po raz ostatni uczniowie nie muszą uzyskać wyniku powyżej 30 procent, by zdać egzamin na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu.

W LO im. Bolesława Prusa w pięciu klasach maturalnych jest 170 uczniów. Wszyscy zadeklarowali podejście do egzaminów. Dodatkowo około 30 osób, absolwentów z poprzednich roczników, chce poprawić wynik.

W Zespole Szkół nr 1 jest 81 tegorocznych maturzystów. – Mamy też uczniów, którzy nie zadeklarowali podejścia do egzaminów, ale to tylko pięć osób – wylicza Iwona Latoszewska, wicedyrektor Budowlanki.

Na poprawienie wyników egzaminów zdecydowało się również 26 absolwentów szkoły.

Wszyscy uczniowie ostatnich klas technikum w Zespole Szkół nr 2 przystąpią do egzaminu dojrzałości. Wyniki egzaminów chce poprawić ponad 20 absolwentów.

Maturę można poprawiać przez pięć lat. Po tym czasie absolwenci muszą zdawać cały egzamin od nowa.

W skierniewickich zespołach szkół tzw. starą maturę (2015) będą zdawali absolwenci techników, którzy chcą poprawić wyniki egzaminów.

– W tym roku nie ma jeszcze progu zdawalności z dodatkowego przedmiotu rozszerzonego – wylicza Aldona Bełc, dyrektor ZS nr 2. – Kolejny rocznik, żeby zdać maturę będzie musiał już uzyskać 30 procent z rozszerzenia, by zdać maturę. Teraz wystarczy podejść do tego egzaminu.

30-procentowe progi zdawalności obowiązują na pisemnych egzaminach z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

Tegorocznych maturzystów wciąż obowiązuje natomiast skrócona lista lektur obowiązkowych. Na poziomie podstawowym nie ma m.in. pierwszego tomu „Chłopów”, „Ferdydurke” czy „Rozdziobią nas kruki, wrony…”. Z poziomu rozszerzonego wykreślono m.in. fragmenty „Eneidy” czy „Antygony w Nowym Jorku”. „Nie-boska komedia” natomiast z listy na poziomie podstawowych została przeniesiona na poziom rozszerzony, podobnie jak wiersze Czechowicza, Gajcego i Białoszewskiego czy fragmenty „Odysei”.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...