Oddaj krew, majówka gratis

(fot.arch)

Krwiodawcy, którzy chcieliby oddać krew przed długim majowym weekendem w skierniewickim punkcie, będą mieli do wyboru jedynie wtorek (30.04). Pracownicy oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie spodziewają się jednak tego dnia tłumów. Oblężenie może natomiast przeżywać punkt w Łowiczu, czynny dzień wcześniej. Dlaczego? Powód jest prozaiczny.

– Osobom, które oddały krew, wciąż przysługują dwa dni wolnego – przypomina Katarzyna Korzeniewska, pielęgniarka w oddziale terenowym RCKiK w Skierniewicach.

Jak łatwo obliczyć, oddając krew w poniedziałek (29.04) długi weekend majowy, może przekształcić się dla dawcy w wolny tydzień. Wystarczy urlop na 2 maja.

W ubiegłym roku w skierniewickim punkcie dostawiono trzecie stanowisko, by skrócić czas oczekiwania na pobranie. Codziennie pojawia się tam średnio około 30 dawców. Ulubionym dniem krwiodawców jest, z wiadomych już względów, czwartek. Przedłużenie weekendu może być dla wielu dobrą motywacją, by odwiedzić punkt, by oddać krew.

W Skierniewicach krew oddają nie tylko mieszkańcy miasta i powiatu, choć ci przeważają, ale też krwiodawcy w powiatu rawskiego, łowickiego, czy województwa mazowieckiego (Sochaczew, Żyrardów). Dawcy oddali łącznie 5709 jednostek, czyli 2569 litrów krwi w 2023 roku. Dla porównania w 2022 roku było to 4,9 tys. jednostek.

Prawie codziennie na donację decyduje się przynajmniej jeden krwiodawca-debiutant. Zdarzają się tacy, którzy stawiają się w punkcie tuż po 18. urodzinach. – To osoby, które zawsze chciały oddawać krew, które czekały, aż będą pełnoletnie. Mogłoby być ich więcej – przyznaje Katarzyna Korzeniewska.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...