Dni otwarte w parowozowni w Skierniewicach
 • Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaprasza na jubileuszowy XX sezon turystyczny w zabytkowej Parowozowni Skierniewice. Wolontariusze liczą na kolejny frekwencyjny rekord.
 • Dzieje skierniewickiej parowozowni i zgromadzonych w niej eksponatów będzie można poznać podczas najbliższych dni otwartych zaplanowanych na 4 i 5 maja w godzinach 11-15.

W programie m.in.: trasa turystyczna obejmująca wnętrze największego obiektu – wachlarzową halę parowozową z lat 1862-1942, w której znajduje się kolekcja zabytkowego taboru kolejowego, Ropuszkowa Kolej Ogrodowa, interaktywna wystawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym,

urządzenia do obsługi parowozów, symulator lokomotywy spalinowej SM42.

W trakcie każdego dnia otwartego przewidziane jest zwiedzanie Parowozowni zarówno we własnym zakresie (indywidualnie) jak i z przewodnikiem (o godz. 11 i 13).

Kolejne dni otwarte będą się odbywały w każdy pierwszy weekend miesiąca (w sobotę i niedzielę) aż do 5-6 października włącznie. Na 11 maja zaplanowano tam Noc Muzeów. Grupy zorganizowane, chcące zwiedzać obiekt, przyjmowane są w miarę możliwości na bieżąco. Wymaga to jedynie wcześniejszego umówienia wizyty telefonicznie (tel. 730 181 323) lub korespondencyjnie na adres e-mail:

zwiedzanie@psmk.org.pl.

W ubiegłym roku w Parowozowni Skierniewice odnotowano frekwencyjny rekord. Z historią obiektu zapoznało się dokładnie 8318 osób. Trzy razy w minionym sezonie dzienna liczba odwiedzających przekroczyła 1000.

– Takiego wyniku jeszcze nie mieliśmy – przyznaje Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. – Dla porównania, przed pandemią odwiedzało nas ponad sześć tysięcy osób. Na tak dużą frekwencję wpłynęły przede wszystkim dwa czynniki: wprowadzenie także niedzielnych terminów zwiedzania i dodatkowe wydarzenia współorganizowane z PKP Cargo SA w ramach akcji „Lato z parowozami”.

W zamyśle organizatorów niedzielne terminy dni otwartych docelowo miały zastąpić dotychczasowe sobotnie zwiedzanie. Nie chcieli wprowadzać jednak zmian z sezonu na sezon, stąd ubiegłoroczne dwudniowe wydarzenia. Frekwencyjny sukces sprawił, że w tym roku dni otwarte również zaplanowano na soboty i niedziele.

– Po powiększeniu i uporządkowaniu pomieszczenia wystawy urządzeń sterowania ruchem kolejowym mogliśmy wreszcie przystąpić do aranżacji nowych eksponatów – wyliczają wolontariusze. – W pierwszej kolejności na docelowe miejsce ekspozycji trafił system informacji pasażerskiej produkcji ZPA Pragotron pochodzący z dworca łódź Kaliska.

W sobotę, 4 maja zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć urządzenie w działaniu, ale także spróbować swoich sił w jego obsłudze.

Tymczasem do członków stowarzyszenia dotarły informacje o tym, że wstępnie udało się pozyskać cztery zewnętrzne dotacje. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało wsparcie w kwocie 38 tys. złotych na odbudowę świetlika hali wachlarzowej nad kanałem nr 10. Na to samo zadanie dotacja Łódzkiego Konserwatora Zabytków ma wynieść dokładnie 15 702,88 zł. Wolontariusze liczą też na 20 tys. złotych dofinansowania ze skierniewickiego ratusza. Jednak największa dotacja – 100 tys. złotych będzie pochodziła w Urzędu Marszałkowskiego. Pieniądze mają zostać przeznaczone również na odbudowę świetlika dachowego, tym razem jednak nad kanałem nr 11.

– Uzyskane cztery dotacje oraz niezbędny wkład własny Stowarzyszenia pozwolą na odbudowę świetlika nad kanałami 10-11, a tym samym zakończenie odbudowy świetlika dachowego nad połową hali wachlarzowej – wyjaśnia Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. – Inwestycja pozwoli zlikwidować istniejące zagrożenie, umożliwi udostępnienie dla zwiedzania kolejnej części hali, zapewni też ochronę eksponatów przed wpływami atmosferycznymi i powstrzyma korozję konstrukcji stalowej dźwigarów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...