Data rozpoczęcia: 02.05.2024

Data zakończenia: 02.05.2024

Harcerze ze Skierniewic szyją flagę. Ma mieć 400 metrów

Po raz kolejny w 2 maja ulicami Skierniewic przejdzie pochód mieszkańców trzymających najdłuższą w województwie łódzkim flagę. W tym roku akcja miała ona wyjątkowy charakter z kilku powodów.

W Skierniewicach obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej sięgają 2015 roku. Na spacer ulicami miasta z barwami narodowymi zaprosili harcerze.

– Chcieliśmy wdrożyć w życie założenia radosnego patriotyzmu. Takiego, który nie ogranicza się do pełnienia warty honorowej pod pomnikiem, ale takiego, który angażuje całą lokalną społeczność i pokazuje, że patriotyzm może dawać radość i dumę – mówi komendant skierniewickiego hufca, Liwia Małczak.

Wtedy skierniewiczanie przeszli z 25-metrową flagą. Z roku na rok doszywane były kolejne części. W tym roku flaga będzie miała… 400 metrów. Tego typu świętowanie spodobało się skierniewiczanom, którzy chętnie biorą udział w obchodach Dnia Flagi. W tym roku harcerze postanowili jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców Skierniewic w obchody Dnia Flagi.

Inicjatorem i głównym organizatorem obchodów Dnia Flagi w mieście jest Hufiec ZHP Skierniewice. Od kilku lat do akcji włączają się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skierniewicach, a także Klub Zimorodka.

 Jeszcze w minionym roku narodził się nowy pomysł, który miał za zadanie zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest pogarszający się stan naszych narodowych barw.

– Ze względu na coroczne użytkowanie oraz konieczność prania spowodowały, że nasza flaga zaczęła tracić swój blask i wyrazistość. W odpowiedzi na tę sytuację zrodziła się inicjatywa, aby uszyć nowe barwy od podstaw, wykorzystując trwalszą tkaninę, która wytrzyma próbę czasu — mówi Liwia Małczak.

Konieczność zakupu wysokiej jakości materiałów oraz koszty produkcji stanowią poważną przeszkodę dla realizacji tego przedsięwzięcia. Samodzielne uzbieranie wystarczających środków w krótkim czasie wydaje się niemożliwe, dlatego harcerze zwrócili się do mieszkańców i instytucji. Każdy mógł kupić swój metr flagi.

Inicjatywa spotkała się z szerokim poparciem społecznym. Skierniewiczanie wyrazili chęć wsparcia projektu, podkreślając jego wagę dla zachowania godności i szacunku wobec symboli narodowych. Akcję „Nasze 400 metrów” wsparły między innymi Muzeum Historyczne Skierniewic i Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach.

— Kupiłyśmy symboliczny 118 metr barw narodowych, ponieważ skierniewicka biblioteka pracuje dla mieszkańców od 1906 roku, czyli już od 118 lat — mówi dyrektor MBP, Izabela Strączyńska.

Akcja będzie trwała do 2 maja, więc jest jeszcze szansa na zakup swojego metra flagi. Każdy darczyńca otrzyma certyfikat.

Do tej pory (22.04) akcję wsparło 84 darczyńców – instytucjonalnych, osoby prywatne i przedsiębiorcy. Akcję można znaleźć na portalu zrzutka.pl, wpisując hasło: „Nasze 400 Metrów”. Zapraszamy do dołączenia do wspólnego świętowania.

ZAPROSZENIE W tym roku skierniewickie obchody Dnia Flagi rozpoczną się na Placu świętego Floriana o godzinie 17.30.  Punktualnie o godzinie 18 pochód z najdłuższa w województwie łódzkim flaga ruszy w stronę Parku Miejskiego. Tam odbędzie się druga część świętowania, na którą składać się będą warsztaty patriotyczne.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...

Dzięki jego zwycięstwu w konkursie, w szkole...

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...