Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili się w Skierniewicach

(Łukasz Saptura)

We wtorek (11 czerwca) Skierniewice stały się sceną wyjątkowego literackiego wydarzenia. Na skwerze przy dworcu odbył się happening kostiumowy poświęcony powieści „Lalka” Bolesława Prusa, zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Reymonta w Skierniewicach.

Wydarzenie przyciągnęło miłośników literatury, którzy mogli uczestniczyć w szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W niedalekiej odległości od pomnika Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki”, zgromadzili się entuzjaści klasyki literatury polskiej, a także przypadkowi przechodnie, których przyciągnęła atmosfera happeningu.

- Chcemy w ten sposób promować literaturę, czytanie i biblioteki oraz samego autora według wielu najlepszej polskiej powieści dziewiętnastego wieku, który miał niełatwą biografię z trudnym dzieciństwem i spotykało go wielu przeciwności losu - mówi Jolanta Zwierzyńska z Biura Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Rozmowy o literaturze stanowiły jedną z głównych atrakcji. Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat powieści oraz dowiedzieć się więcej o jej kontekście i znaczeniu od zaproszonych ekspertów. Wspólne czytanie fragmentów „Lalki” stworzyło niezwykłą okazję do usłyszenia ulubionych cytatów w wykonaniu zarówno znawców literatury, jak i amatorów. Nie zabrakło również konkursów i quizów związanych z treścią powieści, które wciągnęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Dodatkowym punktem programu były fotościanki, które umożliwiały uczestnikom wcielenie się w postaci z „Lalki”. Wystrojeni w kostiumy z epoki, z chęcią pozowali do zdjęć, tworząc pamiątkowe fotografie na tle dekoracji nawiązujących do powieści.

Warto wspomnieć, że Skierniewice, miejsce wydarzenia, mają silne związki z Bolesławem Prusem. Najstarsze liceum w mieście nosi imię autora „Lalki”, a pomnik Stanisława Wokulskiego na peronie dworca jest stałym przypomnieniem o znaczeniu tego dzieła literackiego. Happening kostiumowy poświęcony „Lalce” Bolesława Prusa był nie tylko hołdem dla wielkiego dzieła literatury polskiej, ale także doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy mieszkańców Skierniewic oraz przybyłych gości.

Kiedy planujesz wakacyjny wyjazd?

Dobiega końca rok szkolny, to ostatni moment, by zaplanować, jak spędzimy wakacyjne miesiące. Część z nas zdecyduje się wysłać dzieci do rodziny, wielu szukać będzie atrakcyjnej finansowo oferty last minute. Jak ty planujesz urlop?

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Połączyli kropki, żeby przełamać stereotypy i...

Horror w altanie parkowej w Skierniewicach

Tłumy na inauguracyjnym koncercie z cyklu...

Będzie można pograć w planszówki na...

Muzyczne „śniadanie” na trawie: start...

Koncert, warsztaty i wykład w muzuem na poczatek...