Ekologia

z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 czerwca 2024 | 09:13 komentarzy 2
Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie ma

(fot. Beata Pierzchała)

Do urzędu gminy w Makowie zgłosił się mieszkaniec gminy Godzianów. Szukał pomocy w wypełnieniu wniosku dotacyjnego do programu „Czyste powietrze”. – Odesłało mnie tutaj starostwo – mówi mieszkaniec Godzianowa.

W Godzianowie nie ma punktu konsultacyjnego programu „Czyste powietrze”. Jeśli mieszkańcy chcą skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie program, muszą sami wypełnić wniosek. Chyba, że tego nie potrafią, to wtedy powinni znaleźć pomoc w punkcie konsultacyjnym. Ale takich miejsce w powiecie skierniewickim jest niewiele.

– Tak rzeczywiście nie mamy takiego punktu – przyznaje Mirosław Kowalewski, kierownik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Skierniewicach. – Mieszkańcy się do nas zgłaszają w tej sprawie, ale wtedy informujemy, że takie punkty są w Makowie, Bolimowie czy Łowiczu. Dlaczego nie ma tego punktu? To już nie ode mnie zależy taka decyzja.

Sekretarz Starostwa Powiatowego Marcin Szymański, jest zdziwiony pytaniem i informacjami, które mu przekazujemy.

– Pierwsze słyszę – mówi. – Nie ma u nas takiego zapotrzebowania. Nikt z mieszkańców nie zwracał się do nas, żeby taki punkt był, więc go nie ma. Nie mamy też możliwości lokalowych, żeby go uruchomić. Jeżeli mieszkańcy będą go potrzebowali, to będziemy myśleć.

Gmina Godzianów ma inne powody, dla których punkt jest obecnie niemożliwy.

– Nie mam kadry, która mogłaby wypełniać te obowiązki – mówi Andrzej Mozga, wójt gminy Godzianów. – W sumie w urzędzie pracuje tylko trzynaście osób, więc jest to niemożliwe, a na dodatkowy etat nas nie stać.

Gmina Maków ma punkt konsultacyjny i osobę, która dwa razy w tygodniu pomaga w wypełnianiu wniosków. Zajmuje się tym pracownica urzędu, która ma odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie, ale oprócz punktu „Czyste powietrze” ma także inne obowiązki.

– Priorytetem są dla nas mieszkańcy naszej gminy – mówi Małgorzata Machaj, kierownik wydziału w Urzędzie Gminy Maków, który zajmuje się między innymi programem „Czyste powietrze”. – Mamy sporo pracy w tym zakresie, do tej pory powstało dzięki nam już ponad sto wniosków.

„Czyste powietrze” to ważny program ze względu na ochronę środowiska, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie mieszkańców i ich wydatki. Warto sięgnąć po te pieniądze. Program został przedłużony do 2029 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Głos 0 28 dni temu

  Przecież to zadanie jest dostępne na poziomie gminy. Tam powinny być punkty kosuotacyjne. Poziom artykułu żenada naprawdę. Taka fajna lokalna gazeta a tak spada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ju 2024 -1 29 dni temu

  Panie Szymański jak kasą jest na punkt pomocy prawnej,to swój się znalazł za niezłą kasę.Ale jak coś zrobić dla obywatela bez kasy,to nie.! Radnym swoim podnieść by siedzieli cicho, to jest.Na pensję swoją jednom z najwyższych z powiatów to jest.A robić się nie chce, proszę zobaczyc które miejsce ma powiat w pozyskiwaniu funduszy. Dział gdzie pisze się projekty jest nie wydolny, ale układ się kręci.Ci co głosowali na tych celebrytów to ich mają i przez 5 lat będą super zadowoleni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

MDP z Wysokienic jedzie do Włoch

Ruda: remont drogi to priorytet

Bolimów ma nowego sekretarza

Dachowanie auta w Miłochniewicach