Na portalu eglos.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Skierniewiczanie mieli okazję poznać bliżej zanikające zwyczaje iobrzędy kaszubskie. A to za sprawą projekcji fabularyzowanego filmu dokumentalnego Na psa urok, ktry został wyświetlony w Centrum Kultury i Sztuki (1 kwietnia). Autorem zdjęć do filmu jest pochodzący ze Skierniewic artysta fotografik, filmowiec ianimator kultury Piotr Pepek Zatoń, ktry był gościem specjalnym pokazu.W wywiadzie z Głosem filmowiec opowiedział o pomyśle nakręcenia filmu.
- Wywodzę się ze Skierniewic, ale mieszkając od 7 lat na Kaszubach. Pomyślałem, że skoro kultura kaszubska, obrzędowość, piękno tamtejszego krajobrazu tak bardzo zafascynowały mnie, przybysza z innego zakątka Polski, to zainteresuje też innych mieszkańcw kraju. Zdecydowałem się na zrobienie filmu, jestem autorem zdjęć mwi Piotr Zatoń. Szczeglnie zafascynowało mnie to, że Kaszubi tak mocno trzymają się razem i dbają o swoje korzenie, tradycje, obrzędy, a wielu rwnież dziś posługuje się językiem kaszubskim. Dlatego to wszystko znalazło miejsce w filmie dodaje filmowiec.
Wyboru bohaterw dokonała Ewelina Karczewska, reżyserka i dziennikarka, ktra pracując w zawodzie dziennikarza znała wiele osb na Kaszubach. Bohaterami filmu zostali ludzie starsi, ktrzy pamiętają dawne czasy z autopsji albo z opowieści swoich bliskich.
Film Na psa urok został zrealizowany przy wspłpracy zMuzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory iIzydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Tekst i fot. jm