10 października 2016Przeczytaj Artykuł
W jaki sposób rozpocząć poszukiwania swoich przodków - z jakich stron internetowych korzystać oraz gdzie szukać archiwów i jak się po nich poruszać, by stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny – dowiedzieli się uczestnicy pierwszego spotkania Skierniewickiego Klubu Genealogicznego. Odbyło się ono w Izbie Historii Skierniewic (6.10). W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób.
Klub powstał pod koniec sierpnia z inicjatywy Jarosława Chęcielewskiego – wiceprezydenta Skierniewic, Jacka Stępowskiego - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic oraz skierniewiczan - Kingi Nowakowicz oraz Roberta Adamczyka.
Pierwsze spotkanie miało charakter teoretyczny. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. z jakich stron internetowych korzystać w poszukiwaniu swojego pochodzenia, jak poruszać się po archiwach, by stworzyć drzewo genealogiczne. Dowiedzieli się, że odtworzenie historii swojej rodziny jest długotrwałym procesem, np. wiceprezydent Chęcielewski tworzy swoje drzewo już 6 lat, a kronika rodzinna pana Roberta powstaje już od 10 lat. Prowadzący podkreślali, że aby odnaleźć swoje korzenie nie trzeba być genealogiem, wystarczy pasja i zapał do poszukiwań.
- Kto zarazi się tym bakcylem, potrafi wykorzystać każdą wolną chwilę, aby trafić na ślad przodków. Pasja wciąga tak mocno, że zdarzyło mi się spędzić Sylwestra na przeszukiwaniu archiwów on-line – zwraca uwagę Robert Adamczyk.
Kolejne spotkania klubu będą prowadzone w formie warsztatów. Począwszy od 26 października (godz. 18.30), będą odbywać się co dwa tygodnie w Izbie Historii Skierniewic. Dołączyć może każdy.
Tekst i fot. Monika Perska