Joanna Chrostowska

Joanna Chrostowska

Wielokrotnie budżet domowy małżonków jest ratowany dzięki otrzymanemu spadkowi po krewnych lub znajomych jednego z nich. Przedmiotem spadkobrania może być dom, mieszkanie, gospodarstwo, samochód, środki pieniężne lub inne wartościowe przedmioty. Małżonkowie wspólnie używają i gospodarują owym spadkiem, pytanie jednak co dzieje się w sytuacji rozwodu a w następstwie podziału majątku wspólnego? Czy otrzymany przez jednego z małżonków spadek będzie podlegał podziałowi czy będzie on stanowił majątek osobisty spadkobiercy? Czy ma znaczenie moment otrzymania spadku, czy inaczej będzie wyglądało dzielenie spadku jeżeli jeden z małżonków otrzyma go w „czasach świetności małżeństwa” a inaczej kiedy spadek dostanie w trakcie postępowania rozwodowego?  

W ustroju wspólności majątkowej występują trzy majątki, tj. majątek wspólny, majątek osobisty męża, majątek osobisty żony. Podmiotem praw objętych majątkiem osobistym jest wyłącznie każde z małżonków. Nie wyłącza to możliwości korzystania przez małżonków, a także pozostałych członków rodziny, z przedmiotów należących do tych mas majątkowych. W normalnie funkcjonującej rodzinie często granice pomiędzy tymi majątkami ulegają faktycznemu zatarciu.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Z kolei do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

A zatem, bez względu na to, czy małżonkowie są w trakcie rozwodu, czy też pozostają razem, to otrzymany przez jedno z małżonków spadek nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Tym samym nie będzie on podlegał zaliczeniu na poczet majątku dzielonego przy lub po rozwodzie.

Zupełnie bez znaczenia pozostaje także, co wchodzi w skład owego spadku, bowiem zostanie on odziedziczony tylko przez tego z małżonków, który był spadkobiercą. Jedynym przypadkiem, gdy małżonkowie dziedziczą razem jest wskazanie ich obojga w testamencie, zapisie, poleceniu itp. Jeżeli takich rozporządzeń nie ma, wówczas udział spadkowy nie wchodzi do majątku wspólnego, bo jest majątkiem osobistym jednego z małżonków.

Przyjmuje się, że reguła powyższa ma zastosowanie także w odniesieniu do przysługującego małżonkowi zachowku. Niewątpliwie zachowek stanowi swoisty ekwiwalent udziału w spadku.

Funkcjonuje także pogląd, że przedmioty majątkowe uzyskane przez małżonka w czasie trwania wspólności majątkowej w wyniku działu spadku wchodzą do majątku osobistego także wówczas, gdy należna za nie spłata lub dopłata została uiszczona ze środków pochodzących z majątku wspólnego albo gdy z tego majątku zostały spłacone długi spadkowe, chyba że spadkodawca inaczej postanowił. Stanowisko to nie jest jednak jednolite i są orzeczenia Sądu Najwyższego prezentujące odmienny pogląd.

Joanna Chrostowska, radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego

Skierniewice, ul. Jagiellońska 29 lok. 410

kancelaria.chrostowska@gmail.com, joanna.chrostowska.oirpwarszawa.pl 

tel. 573 180 209

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 32

 • 27
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA