Wystawę malarstwa Dąbrowskiego można oglądać w holu CKiS. Istnieje też możliwość zakupu prac.

Wystawę malarstwa Dąbrowskiego można oglądać w holu CKiS. Istnieje też możliwość zakupu prac. (fot. Joanna Młynarczyk)

Od 6 lat na stałe mieszka w Wietnamie. Tam też powstały prace, które można oglądać w holu Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Zbigniew Dąbrowski, autor wystawy, podczas wernisażu (15.02) opowiedział m. in. o okolicznościach powstania serii abstrakcji.

Prace, które można oglądać w Stacji Centrum inspirowane są wydarzeniami atmosferycznymi, które autor zaobserwował w Wietnamie.

– Zaczęło się od tajfunu Usagi, który nawiedził moją miejscowość i to mnie natchnęło. Zainspirowałem się barwami, które zauważyłem w sytuacji różnych pogodowych niepokojów. Te kolory podczas burzy, sztormów, nawet słońca i nieba są zupełnie inne, niż te, które widzimy w Europie. Zmierzyłem się z barwą, jej tonem, czym dotychczas mniej się zajmowałem, bowiem ważna dla mnie była treść.

Podczas spotkania ze skierniewiczanami, artysta mówił też o podejściu do sztuki w Wietnamie i o swoim miejscu, które odnalazł w tym kraju.

– Podejście do sztuki jest tam zupełnie inne niż w Europie. Tam mają tendencję do tego, że bardzo dużo rzeczy kopiują, powielają. Do sztuki podchodzą ostrożne. Jeśli widzą, że coś jest już docenione, to są w stanie to skopiować i powielać wedle własnego stylu. Zawsze jednak praca jest mocno osadzona w tych wpływach, których są pewni.

Wietnam bardzo różni się od Polski i w ogóle Europy i kultury zachodniej. Mentalność ludzi jest zupełnie inna. Ale to nie znaczy, że nie można tam zaistnieć. Znalazłem miejsce dla siebie. Inaczej żyję niż w Europie, zdecydowanie wolniej. Poza tym mniej się stresuję i nie marznę, co zdarza mi się w Polsce – powiedział.

Zbigniew Dąbrowski pochodzi z Warszawy, gdzie studiował na ASP. Naukę kontynuował w Hiszpanii. Przez jakiś czas mieszkał też w Stanach Zjednoczonych. Poza Polską mieszka już od 10 lat, a 6 lat temu podjął decyzję, by na stałe osiąść w Wietnamie.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Liderki za mocne. Skier-Vis przegrał z Akademią

Zatrucie tlenkiem węgla w Ziąbkach

Zimowa odsłona Szkolnej Ligi Pływackiej

Rada w Makowie na papierze stoi

BILETY do TEATRU. „Zemsta” w Centrum Kultury i...

Z mikołajem w drogę

Skierniewicki Marsz Mikołajów

DKF „Eroica”: Siostrzeństwo świętej sauny

Kino dla kobiet „Scarlett”: Miało Cię Nie...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA