Bezpodstawne wzbogacenie

(Pixbay)

W zasadzie każdy ruch między jednym majątkiem a drugim powinien mieć swoją podstawę prawną. Jeżeli ktoś wszedł w posiadanie jakiegoś dobra na przykład w związku z zawartą umową, otrzymanym spadkiem czy też darowizną, wtedy nikt nie robi problemów. Schody zaczynają się w momencie, w którym wspomnianej wyżej podstawy prawnej zabraknie. Takie sytuacje zwykle mają miejsce przez pomyłkę. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie sytuacje, w której w pośpiechu, niechcący, zamiast zrobić właściwy przelew np. swojej siostrze, wprowadziliśmy błędnie numer konta i posłaliśmy pieniądze w nieznane. Co więcej orientujemy się dopiero po dłuższym czasie. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy ktoś stał się bezpodstawnie wzbogacony?

Przepis art. 405 kodeksu cywilnego stanowi, że ktoś, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Wydawało by się dość oczywiste brzmienie przytoczonej normy prawnej nastręcza jednak szeregu problemów. Z tego krótkiego artykułu możemy wyciągnąć aż cztery przesłanki, które są niezbędne do dochodzenia roszczeń od bezpodstawnie wzbogaconego. Pierwsze, co się nasuwa, to konieczność udowodnienia, że ta konkretna osoba została wzbogacona. Musimy ustalić czy na pewno to ona uzyskała korzyść majątkową i w jaki sposób to nastąpiło. Kwestia druga, to wykazanie, że to wzbogacenie było bezpodstawne. Jeżeli bowiem osoba, która uzyskała korzyść miała do niej jakieś prawo, nie możemy skorzystać z ochrony przepisu 405 k.c. Po trzecie konieczne będzie wykazanie, że zostaliśmy w jakiś sposób zubożeni. Warto jednak zaznaczyć, że zubożenie to nie tylko utrata pieniędzy, ale np. wykonanie jakiejś usługi. Na końcu, jako czwartą przesłankę należy wykazać związek pomiędzy wzbogaceniem nieuprawnionego, a zubożeniem, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Tak przygotowani jesteśmy w stanie zwrócić się do osoby, która została bezpodstawnie wzbogacona i skutecznie domagać się od niej zwrotu korzyści.

Bezpodstawnie wzbogacony nie pozostaje bez żadnych praw. Kodeks cywilny zaopatrzył go w możliwości obrony. Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa bowiem, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

Adam Walas

Specjalizuje się w prawie budowlanym, umowach deweloperskich oraz w obsłudze prawnej stowarzyszeń i fundacji. Prowadzi działalności na rzecz organizacji pozarządowych.

biuro@walas-legal.pl, www.walas-legal.pl

tel. 504 205 290

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA