z miasta

kultura

Wystawy

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lutego 2021 | 15:47 komentarzy 6
Wystawę w rynku można oglądać przez cały marzec.

Wystawę w rynku można oglądać przez cały marzec. (fot. Joanna Młynarczyk)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczony zostanie w Skierniewicach wystawą „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Planowany jest też wykład online, a w niedzielę, 28 marca odbędą się uroczystości w Kościele Garnizonowym.

Wystawa, która udostępniona została na rynku miasta jest swoistym podsumowaniem historii Kwatery Ł, potocznie zwanej „Łączką” oraz prac poszukiwawczych, prowadzonych tu w latach 2012 - 2017 przez zespół IPN, kierowany przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka.

– Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako podsumowanie prac poszukiwawczych, prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – informuje Michał Krzesiak z CKiS.

Głównym tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana „Łączką”. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN. Wystawa składa się z dwóch części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne.

Wystawa przygotowana została przez CKiS. Można ją oglądać do końca marca.

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają Muzeum Historyczne Skierniewic wraz z Towarzystwem Przyjaciół Skierniewic i Miastem Skierniewice. W niedzielę, 28 lutego o godz. 11 odprawiona zostanie msza św. w Kościele Garnizonowym, a po niej złożone zostaną kwiaty pod tablicą znajdującą się w świątyni.

Obchody kontynuowane będą w poniedziałek, 1 marca. O godz. 18 planowany jest wykład online poprowadzony przez prof. Wiesława Wysockiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”. Wykład dostępny będzie na kanałach Muzeum Historycznego Skierniewic: Facebook oraz YouTube.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

6Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Dawid 6 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Mój ojciec na początku lat 50, służył w Wojsku Polskim- Marynarka Wojenna w Gdyni-Oksywiu. Pilnował portu handlowego w Gdyni. W ciągu 2 lat służby wartowniczej, zdarzały się przypadki, że po przyjściu zmiany wartowniczej, znależiono żołnierza wartownika- 18 latka z polskie rodziny w kałuży krwi, uderzonego w plecy nożem przez żołnierza wyklętego. Bał się strzelić bandyta do wartownika, gdyż koledzy z wartowni dopadli by go i zabili, jak psa w pobliskim lesie. Ojciec nie żyje ponad rok czasu. W czasie poboru jako 18 latek ważył 58 kg. - płakać się chce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Od Autora 5 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Od czasów Rzymskich przyjęte jest w cywilizacji Europejskiej, że Zwycięsca bierze wszystko. Tylko niektórym w Polsce wydawało się i wydaje się do dnia dzisiejszego że jest inaczej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dawid 4 6 miesięcy temuocena: 79% 

  Wyroki śmierci na żołnierzach wyklętych były wykonywane nie dlatego że krzywo spojrzał na ulicy na komunistę, ale dlatego że mordował innych, niewinnych ludzi w czasie pokoju, po tak strasznie zakończonej wojnie. Śmierć za śmierć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~artur 3 6 miesięcy temuocena: 36% 

  pisze o twoim czerwonym podniebieniu cwoku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~` 2 6 miesięcy temuocena: 85% 

  ~` artur - o sobie piszesz?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~artur 1 6 miesięcy temuocena: 38% 

  typowy idiota

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Muzyczne gwiazdy na scenie ŚKOiW [ZDJĘCIA]

Wybory Kwiatu Skierniewic 2021

Parada przeszła ulicami Skierniewic (ZDJĘCIA)

Uroczyste otwarcie wrześniowego święta

Piknik motocyklowy nad zalewem w Skierniewicach

Muzyczne gwiazdy Święta Budowlańca

27. Święto Budowlańca w Skierniewicach...

Dożynki 2021: Cleo i Mesajah gwiazdami wieczoru...

Dożynki 2021.Gminny folklor w Zagrodzie Ludowej...