Zanim stracą wartość dla gospodarki czyli nocna wycinka w Zwierzyńcu pod Skierniewicami

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Stare drzewa są zbyt atrakcyjne dla przemysłu, by mogły dalej cieszyć  swym widokiem. W sobotę (4.02) późnym wieczorem  w świetle silnego oświetlenia ciężki sprzęt czyścił, co zostało z wyrębu Zwierzyńca. Czytelnik, który nas zaalarmował skomentował: „Do dziś byłem przekonany, że tylko złodzieje zbierają drewno po nocy.”

Na miejsce wezwał też policję (był przekonany, że jest świadkiem działań przestępczych).

Wiemy o interwencji policji, poinformowaliśmy, że firma w minionym wygrała przetarg na usługę. W sobotę maszyna zbierała pozostałości po wyrębie. Zrąbki są również przedmiotem obrotu – informuje zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skierniewice Marcin Wierzchowski.

Przedsiębiorcy nie szczędzą gorzkich słów leśnikom, dłonie zaciskają w pięść miłośnicy przyrody. Słowa dewastacja i gospodarka wymieniane są w argumentacji stron, które rozpala temat gospodarki leśnej w Polsce. – Pewno, gdybym nie był leśnikiem, też bym wyrzekał na wyrzynanie w pień lasów wokół Skierniewic, ale to tylko część prawdy na temat naszej pracy – przyznaje nasz rozmówca. — Czy pani naprawdę sądzi, że ja czy moi współpracownicy zostaliśmy leśnikami, bo całą młodość marzyliśmy, by wycinać lasy? — pyta retorycznie.

Rżną, tylko wióry lecą – to najczęściej powtarzany opis rzeczywistości lasów wokół Skierniewic. Co ciekawe, po rozmowie z leśnikami można odnieść wrażenie, że ci wcale nie odmawiają komunikatowi  celności opisu. Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skierniewice Marcin Wierzchowski mówi: – Zasadniczą, choć nie jedyną działalnością leśników jest pozyskiwanie drewna. Społeczeństwo słusznie zauważa, że w ostatnich latach intensywność wyrębu wzrosła, efekty tych działań są widoczne. Puste polany, gdzie do niedawna był las, nie są widokiem obojętnym. Nadleśniczy zastrzega natomiast:

O tym, że pozyskanie drewna będzie rosło, wszyscy powinni sobie zdawać sprawę, gdyż nadchodzi właśnie „fala” drzew sadzonych po wojnie, które osiągnęły, bądź zaraz osiągną tzw. wiek rębności.

Marcin Wierzchowski przekonuje: – Drzewa, które wycięliśmy na Zwierzyńcu, wartości przyrodniczej nigdy nie miały. Każdy rok pogarszał z kolei wartość drewna. Tniemy drzewostany sadzone przed wojną. W to miejsce intensywnie sadzimy drzewa wysokogatunkowe, liściaste.

Nie tylko Zwierzyniec poddał się ciężkiemu sprzętowi, przemysłowi drzewnemu i gospodarce. Jak okiem sięgnąć wzdłuż drogi w kierunku Bolimowa powoli ruszają „porządki”. Iglaki osiągnęły wiek 100 lat, dla nich to wyrok.

Nadleśnictwo Skierniewice jeszcze w tym miesiącu przedstawi ministrowi rolnictwa do akceptacji plan wycinki na kolejne dziesięć lat (podobne powstają raz na dekadę). Zgodnie ze sztuką, każdy z gatunków drzew ma swój „termin ważności”, tzw. rębność. Sosna, gdy osiągnie 100 lat, dąb 140 do 160 lat, brzoza albo olsza – 60 do 80 lat to wiek, gdy ich atrakcyjność dla przemysłu drzewnego staje się dla starych, dorodnych drzew wyrokiem – ścięcia.

Szanowni państwo, w wolnej chwili pojedźcie popatrzeć na las, piękne, okazałe drzewa za chwilę podlegać będą konsumpcji, czytaj – znikną z krajobrazu.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 20

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 6
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 6
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Senior 0 ponad rok temu

  Wystarczy popatrzeć na kikuty drzew w mieście. Podobno to pielęgnacja. Tak od lat. To miasto rości sobie pretensje do tytułu "stolicy ogrodnictwa". Tną bez zastanowienia i wywożą "gdzieś". Gdzie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja -1 ponad rok temuocena: 60% 

  Ciekawe jestem jakie meble w domu mają ci wszyscy oburzeni w doku drewniane czy plastikowe? Łaś jest po to zeby służył człowiekowi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Levi -2 ponad rok temuocena: 50% 

  Ciekawe czy to drewno zostaje w Polsce czy idzie na eksport...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Skrzat -3 ponad rok temuocena: 0% 

  Z całym szacunkiem, ale niech Pani doinformuje się w pewnych kwestiach, chociażby które ministerstwo odpowiada za Lasy, dopiero niech pani pisze. Nie wspomnę o tym, że jest to Pani obowiązek jako dziennikarza, zapisany w prawie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Normalny -4 ponad rok temuocena: 40% 

  I bardzo dobrze! Niech tną i sądzą młode drzewa!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Poli -5 ponad rok temuocena: 67% 

  Zamieściłeś na naszym portalu komentarz, który został usunięty, z uwagi na niezgodność z regulaminem świadczenia usług przez eglos.pl (zapoznaj się tutaj)

  • użyłeś słów wulgarnych
  • treść komentarza jest rasistowska, antysemicka, propagująca przemoc i nienawiść, raniąca lub godząca w czyjś system wartości, poczucie estetyki i dobrego smaku, uczucia, a także uczucia religijne lub w inny sposób łamiąca prawo,
  • komentarz ma charakter kryptoreklamy lub zawiera dane osobowe.

  odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie...

Młodzicy UKS Nawa w konfrontacji z najlepszymi w...

Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest...

Pływackie medale w Żyrardowie

Otwarte Mistrzostwa Skierneiwic w tenisie ziemnym

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

Niezapomniany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w...