Ordynator odszedł, lekarze złożyli wypowiedzenia. Szpital ma coraz poważniejsze problemy

Formalnie z początkiem miesiąca oddział wewnętrzny pierwszy nie istnieje. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia (precyzyjniej poinformowali o zerwaniu kontaktów, żaden z nich nie jest pracownikiem etatowym szpitala). Od lat ordynator oddziału apelowała o poprawę warunków pracy zespołu. Kilka razy zdarzało się, że przemęczony zespół mówił – koniec. Jak będzie tym razem?

Gdyby diagnozować pacjenta zdalnie – okaz zdrowia, ma się kwitnąco. Sam donosi: „tylko w 2022 roku WSZ prowadził dziewięć inwestycji, a realizacja kolejnych sześciu jest już zaplanowana na najbliższe lata”. Są jeszcze krzepiące słowa dyrektora szpitala, Jacka Kaniewskiego, który mówił – w trudnym okresie pandemii musieliśmy się z mierzyć z brakami kadrowymi, wynikającymi z dużej liczby zachorowań w tej grupie. Ale „wówczas okazało się, że największą siłą naszego szpitala jest profesjonalny zespół”. Oczywista oczywistość – jak mawia klasyk. Prawdą jest, że w ostatnich tygodniach liczba osób zakażonych koronawirusem, które trafiają do WSZ, regularnie rośnie, tyle że sytuacji w żaden sposób nie można porównać z czasem, o którym w przywołanych słowach mówił dyrektor Kaniewski, a problemy kadrowe stają się coraz większym problemem, już nie tylko dla zarządzających, ale i pacjentów.

– SOR pracuje normalnie i pracować będzie dalej – zastrzega.

Mylnym zatem może wydawać się obraz postronnego obserwatora, czytaj pacjenta. Kilkanaście godzin w kolejce wyraźnie trzyma go system, a nie skromny zespół pracujący w warunkach urągającym standardom, w jakich winni być leczeni pacjenci.

Formalnie z początkiem miesiąca oddział wewnętrzny pierwszy nie istnieje. Wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia (precyzyjniej poinformowali o zerwaniu kontaktów, żaden z nich nie jest pracownikiem etatowym szpitala). Od lat ordynator oddziału lek. Krystyna Skierkowska apelowała o poprawę warunków pracy zespołu. Na prośbę zarządzających WSZ mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostawała na stanowisku (ze szpitalem była związana od 1984 r.).

– Nie jest tajemnicą, że pani doktor chęć przejścia na emeryturę sygnalizowała nam od dłuższego czasu, zwłaszcza że formalnie emerytem była od dłuższego czasu – potwierdza dyrektor Kaniewski. Zastrzega natomiast: – Ogłoszenie, że poszukujemy szefa zespołu, na naszej stronie internetowej znajduje się od 18 listopada minionego roku. Nie ma zainteresowania.

Dyrektor Kaniewski zapewnia, że intensywnie pracuje nad „rozwiązaniem trudnej sytuacji”.

– Tu nie chodzi o negocjacje płacowe. Lekarze nie podnoszą tej kwestii – przyznaje. – Chodzi im o warunki, w jakich pracują.

Na początek więc, by zatrzymać medyków w Skierniewicach, trzeba uzupełnić zespół o dwa etaty. Potrzeba też ordynatora. Dla porządku w trzyosobowym zespole jeden z lekarzy pełni obowiązki kierownika.

– Naturalnie, zabiegam o przedłużenie współpracy. Mamy problem – przyznaje nasz rozmówca.

Nie jedyny. Jak wynika z naszych informacji, uzupełnienia wymaga zespół nefrologii. Zarządzający WSZ zapewnia natomiast – chirurgia pracuje wzorowo.

Tymczasem trzech chirurgów ze Skierniewic znajdujemy na liście płac powiatowego, samorządowego szpitala w pobliskiej Rawie Mazowieckiej.

– Nie widzę w tym problemu. Zatrudniliśmy specjalistów z Łowicza (ordynator, przyp. red.) i Łodzi. Od marca rozpocznie u nas pracę chirurg-urolog z Niemiec. Lekarz z potężnym doświadczeniem po latach emigracji wraca do Skierniewic.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~jack 0 miesiąc temuocena: 100% 

  Zastanawiam się jak będą wyglądały POZ-ty z dniem 2 stycznia 2025 ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Samiec Alfa -1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Głosujcie dalej na PiS. Takiego ********nixu w służbie zdrowia nie było od dawna...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Noc w muzeum w Skierniewicach. Spotkanie z...

Dzień Strażaka w Skierniewicach

Czy słońce może być dla naszej skóry...

Pijana wjechała na chodnik

Pamięci doktora Chętko, pierwszego ordynatora...

Składowisko opon stanęło w płomieniach

Męski dress code: jak ubrać się modnie i...

Szczyt regionów w Ukrainie

Ruszyły matury. Dziś egzamin z języka polskiego

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA