Horrendalny koszt podgrzania wody. Za co płacimy?!

Ciepła woda w Skierniewicach w porównaniu z sąsiednimi miastami kosztuje najwięcej. Różnice bywają dramatyczne, a zasadniczą robi koszt podgrzania. Miejscowa ciepłownia tłumaczy to wojną i wzrostem cen nośników energii.

– Patrzę na ten rachunek i nie wiem, co powiedzieć. Za metr ciepłej wody płacę już prawie 100 złotych i na poważnie zastanawiam się, czy nie kupić ogrzewacza przepływowego na prąd – zastanawia się pani Elżbieta (nazwisko do wiad. red.), mieszkanka bloku komunalnego w centrum Skierniewic.

Ciepła woda w Skierniewicach jest droga, co – paradoksalnie – najboleśniej odczuwają ci, którzy oszczędzają, ograniczając jej zużycie. Pani Elżbieta pokazuje swoje ostatnie rozliczenie: za podgrzanie metra sześciennego wody płaci 82 złote, plus koszt wody zimnej. Razem daje to prawie 93 złote za metr.

– W naszych zasobach mamy bardzo duże różnice podgrzewu wody, średnia cena wynosi około 60 złotych za metr sześcienny – mówi Łukasz Paruzel, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. – Cena zależy od lokalizacji oraz zużycia, bo krążąca w rurach woda musi być podgrzewana niezależnie od tego, czy ktoś jej używa, czy nie. Najgorsza sytuacja jest na ulicy Sienkiewicza, gdzie ludzie płacili 40 złotych, potem były podwyżki, więc zaczęli oszczędzać ciepłą wodę i jej zużycie poszło lawinowo w dół, w efekcie cena skoczyła do ponad 100 złotych. Nawet się zastanawiałem, czy nie zaproponować im przejście na podgrzewacze elektryczne, ale mogę przypuszczać, że wtedy byłaby podwyżka i podgrzanie mogłoby kosztować 200 złotych. Nie widzę rozwiązania tej sytuacji – prezes rozkłada ręce.

Drugi co do wielkości odbiorca ciepłej wody, Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, nie różnicuje cen i od stycznia wszyscy spółdzielcy płacą za podgrzew po 75 zł 82 gr.

– Jeśli nawet ludzie się burzą to przecież nie na nas, tylko na ciepłownię. Nawet nie zużywając ciepłej wody i tak trzeba płacić za jej cyrkulację, a to jakieś 30 procent kosztów – mówi Krzysztof Tułacz, prezes SSM. –  Ciepłownia zainwestowała w kogenerację, a to jest na gaz i mamy efekt – dodaje.

Kogeneracja jest procesem technologicznym polegającym na jednoczesnym wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła, do czego służą silniki zasilane gazem i napędzające generatory prądu. W skierniewickiej Energetyce Cieplnej są cztery generatory do wytwarzania 8 megawatów ciepła i cztery produkujące 8 megawatów energii elektrycznej. Do eksploatacji system wszedł w ub. roku. Jak mówi Mateusz Jarczyński, prezes EC w Skierniewicach, miało to spowodować odejście od węgla i ograniczenie emisji CO2, no i oczywiście skorzystanie z dotacji na tę inwestycję.

– Kogeneracja ruszyła w maju i pracowała do połowy wakacji, potem ze względu na dramatyczny wzrost cen gazu musieliśmy ją wyłączyć – wyjaśnia prezes i przytacza przykłady: dwa lata temu średnia cena gazu w przeliczeniu na megawatogodzinę wynosiła 82 złote, a w roku 2022  było to prawie 800 złotych. – Podwyżka ponad tysiąc procent – podkreśla.

I to się utrzymuje, choć światowe ceny gazu ziemnego w styczniu tego roku są niższe niż na początku roku ubiegłego, a więc przed najazdem Rosji na Ukrainę. Nawet w końcu sierpnia, gdy cena gazu na światowych rynkach poszybowała maksymalnie, ten wzrost nie przekroczył 300 procent.

Wracając do cen podgrzewu wody – skierniewicka energetyka jako przykład podaje wysokie ceny ciepłej wody w... Piotrkowie Trybunalskim. My porównaliśmy je z obowiązującymi cenami w sąsiednich miastach: Rawie Mazowieckiej, Łowiczu, Białej Rawskiej i Żyrardowie.

– Koszt podgrzewu wody wynosi u nas 22 złote 50 groszy, ale od lutego będzie wyższy. Nie wiemy, o ile, nie mamy jeszcze kalkulacji z ciepłowni. Spodziewamy się podwyżki stuprocentowej, ale od naszych lokatorów będziemy chcieli brać nie więcej niż 30-40 złotych – informuje Adam Iwaszkiewicz, prezes Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W Łowiczu, gdzie Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza 124 budynkami, średnia cena podgrzania metra sześciennego wody w ostatnim półroczu wynosiła 51 zł 01 gr. Cena najniższa to 33,49, najwyższa 87,91.

– Drogo, ale to zależy od zużycia – przyznaje Marta Tylkowska, główna księgowa spółdzielni.

W Białej Rawskiej ciepłownię komunalną dzierżawi prywatna spółka, kotły opalane są pelletem. Spółdzielnia dysponuje 326 lokalami w 11 blokach, co stawia ją na czele stawki odbiorców ciepła w tym mieście.

– Opłaty są zróżnicowane i zależą od bloku. W niektórych budynkach część instalacji rozdzielona jest na piony kuchenne i piony do sanitariatów, tam straty na cieple są bardzo duże – wyjaśnia Zbigniew Karpiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Białej Rawskiej.

Średnia cena podgrzewu wody wynosi tam 61 złotych. W drugim półroczu bialanie płacili od 34,08 zł za metr sześcienny do 69,39 zł, z kolei od stycznia zaliczki pobierane są w wysokości od 40,22 zł do 81,87 zł.

I wreszcie coś, o czym skierniewiczanie mogą tylko pomarzyć. Mieszkanka jednego z loków przy ulicy Skrowaczewskiego w Żyrardowie przysłała nam swoje aktualne (18.01) rozliczenie z Żyrardowską Spółdzielnią Mieszkaniową. Wynika z niego, że za podgrzanie metra wody płaci 23 złote.

– To nowa cena, w grudniu płaciliśmy 18 złotych – podkreśla.

Prezes tłumaczy

Pragnę odnieść się do argumentów, po jakie sięgnął autor publikacji stawiając tezę: „Ciepła woda w Skierniewicach w porównaniu z sąsiednimi miastami kosztuje najwięcej”.

Chcę zaznaczyć, że EC nie sprzedaje i nie fakturuje ciepłej wody użytkowej w budynkach. Produktem, który sprzedaje EC jest energia cieplna, która jest wykorzystywana na potrzeby centralnego ogrzewania, podgrzewu wody (na potrzeby ciepłej wody użytkowej) lub na potrzeby ciepła technologicznego (centrale klimatyzacyjne itp.). Rozliczaniem ciepłej wody użytkowej w poszczególnych obiektach zajmuje się administrator (wspólnoty lub spółdzielni), EC wystawia fakturę za pobraną energię oraz osobno fakturę za moc zamówioną.

EC nie zna sposobów rozliczania kosztów energii zużytej na potrzeby ciepłej wody u poszczególnych administratorów - u każdego z nich zasady rozliczania kosztów zakupionej z EC energii mogą być inne ze względu na specyfiką odbiorców i instalacji wewnętrznej budynku.

EC może jedynie dokonać porównania cen energii cieplnej w różnych okolicznych ciepłowniach.

Odnosząc się do danych przywołanych przez autora publikacji pragnę przedstawić  porównanie cen energii cieplnej dla kilku okolicznych ciepłowni z taryfy oraz z uwzględnieniem systemu rekompensat (część ceny ciepła pokrywana jest przez Państwo - system rekompensat obowiązuje do 31.12.2023 r.) :

 

Cena ciepła z taryfy zł/GJ

Obowiązuje od

Cena z uwzgl. rekompensaty

 

Skierniewice

108,90

17.09.22 r.

86,9

 

Łowicz

87,96

18.07.22 r.

 

 

Sochaczew

67,71-72,16

1.11.22 r.

 

Żyrardów

112,43

1.01.23 r.

 

Piotrków Trybunalski

208,59

1.01.23 r.

117,27

Tomaszów Mazowiecki

125,42

 1. r.

92,43

Rawa Mazowiecka

85,62

01.02.23 r.

 

 

Mateusz Jarczyński, prezes Energetyki Cieplnej w Skierniewicach

Rozmowa z Mateuszem Jarczyńskim, prezesem Energetyki Cieplnej w Skierniewicach

Czy niedawne modernizacje skierniewickiej ciepłowni miały wpłynąć na obniżenie cen dla odbiorców, w tym przypadku podgrzewu wody?

– Tak, miały wpłynąć i wpłynęły. Koszty pracy kogeneracji rozliczane są według metody uproszczonej (cena ciepła z kogeneracji określana jest przez URE dla tzw. benchmarku gazowego i jest ona niższa niż wynikająca z taryfy kosztowej dla węgla) co spowodowało niższą podwyżkę cen ciepła niż wynika z wyliczeń kosztowych do taryfy.

Czy są  możliwości obniżenia kosztów podgrzewu wody i obniżenie cen dla odbiorców?

– Tak, są w przypadku uzyskania niższych cen paliw, energii czy uprawnień EUA, jak również poprzez zastosowanie tarcz ochronnych dla odbiorców wprowadzanych przez Polskę i UE.

Już w chwili obecnej odbiorcy energii cieplnej zużywanej w gospodarstwach domowych, szkołach, szpitalach (i innych objętych ustawą) zasilanych z systemu cieplnego EC korzystają z systemu rekompensat (część ceny ciepła pokrywana jest przez państwo). EC ze swojej strony utrzymuje urządzenia w jak najwyższej sprawności i wydajności oraz podejmuje wszelkie kroki w celu zakupu paliw, energii i uprawnień EUA po możliwie najniższych cenach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Zenon 2 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Faktycznie absurdalne ceny podgrzania 1 m3 wody i co ciekawe ta woda nawet nie jest podgrzana do przepisowych 45 st. C, tylko znacznie mniej i trzeba więcej jej odkręcić aby się umyć. Czyste złodziejstwo. Właśnie na podgrzaniu ciepłej wody są największe oszustwa bo najczęściej jest ono rozliczane procentowo w stosunku do całości zużytego ciepła na dany budynek. Należy wg mnie odcinać się od centralnego ogrzewania ciepłej wody bo to tylko zwykłe szachrajstwo z tego wychodzi. U mnie też cena samego podgrzania z 22 zł/m3 wskoczyła na 66 zł/m3!!! czyli 300% a razem z ceną za wodę to już 77 zł/m3. Absurd kosmiczny. Należy montować przepływowe podgrzewacze wody na prąd. Obecnie u mnie średnia cena opłaty wraz z przesyłem to około 1,0 zł/kWh (podobnie powinno być w całej Polsce). I tak jeden 10 minutowy prysznic to zużycie prądu na podgrzanie wody to około 1 kWh czyli 1 zł. A w ogólności to podgrzanie 1m3 wody wyniesie 35 kWh czyli 35 zł czyli znacznie mniej niż pieprzone centralne podgrzewa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tedi 1 ponad rok temuocena: 100% 

  A co z tymi inwestycjami które okazały się nie trafione , a wygenerowały ogromne koszty tak więc teraz musimy za to płacić w metrze wody . Niech pokażą jakie mają zadłużenie i wszystko będzie jasne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~horał 0 ponad rok temuocena: 67% 

  Zadłużenie to około 6 min złotych. A kto wie może już wzrosło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rafał -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Skierniewice to jedyne miasto jakie znam gdzie w lato zawsze przez tydzień nie ma ciepłej wody. A dlaczego tyle płacimy za ciepłą wodę ? Bo nie ma konkurencji i mamy jednego dostawcę. Układy, układziki. Inna sprawa jak by ludzie się skrzykneli i zaczeli protestować pod siedzibą. Zablokowali drogi w Skierniewicach to by napewno wymusiło działanie na władzach miasta i zwróciło uwagę mediów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mama -2 ponad rok temuocena: 100% 

  Prezes mierny ale wierny (obecnej władzy).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nicki -3 ponad rok temuocena: 67% 

  Jakoś w Żyrardowie spółdzielnia pobiera o połowę mniejsze kwoty za podgrzanie wody i nie płacą tak dużo za metr sześcienny, to są jakieś żarty. Poza tym spółdzielnia skierniewicka też wylicza beznadziejnie koszty za podgrzanie, jeżeli nie jest zużyty cały metr sześcienny to wyliczają jako jeden pełny, to jakiś absurd!!!!!! Skoro mają radiowe odczyty powinni liczyć zużyte metry faktyczne, a nie te jeszcze nie zużyte. Państwo w państwie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mieszkaniec -4 ponad rok temuocena: 100% 

  Prezes skupia się na drogim gazie, który zużywali tylko do połowy wakacji... skoro gazu nie pobierali to po co pisać że był drogi i na nim się skupiać? jaka jest prawdziwa przyczyna? Tego Pan Prezes nie wyjaśnia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lulu -5 ponad rok temuocena: 93% 

  Niech prezes powie o ile zwiększyło się zatrudnienie w Energetyce po ostatnich wyborach samorzadiwych. Tam trzeba szukać przyczyny podwyżki ciepła.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Janek z Warszawy -6 ponad rok temuocena: 25% 

  W Warszawie w jednym mieszkaniu cena za metr cieplej wody to 63,19 zł. Biedaki z skc nie płaczcie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tyle -7 ponad rok temuocena: 88% 

  A ile jest EC zatrudnionych radnych wraz z rodzinami i "ziomkami"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Jakub Danelski: Byłem niedzielnym katolikiem

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Vinyl Market: pierwsza giełda płytowa w...

Klasyka anime w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...