Od lewej: Barbara Sujka (sołtys Dębowej Góry), Emilia Borowska (sołtys Rzeczkowa) oraz Krystyna Grotkowska (sołtys Pruszkowa)

Od lewej: Barbara Sujka (sołtys Dębowej Góry), Emilia Borowska (sołtys Rzeczkowa) oraz Krystyna Grotkowska (sołtys Pruszkowa) (fot. Bartosz Nowakowski)

Barbara Sujka, Krystyna Grotkowska oraz Emilia Borowska otrzymały medale od prezydenta RP za długoletnią pracę społeczną w roli sołtysek. Odznaczenia zostały nadane przez Pawła Sałka, doradcę prezydenta RP.

Dla Emilii Borowskiej we wrześniu zeszłego roku życie uległo totalnej przemianie. Do szpitala wybrała się w celu operacji na biodro. Jak się okazało po zabiegu pojawiły się komplikacje.

– Wystąpił brak krążenia i problemy z unerwieniem. W styczniu znów znalazłam się w szpitalu, ale tym razem w celu amputacji nogi. Zaznaczam, że nie jestem cukrzykiem – mówi w rozmowie z „Głosem” Emilia Borowska, sołtyska Rzeczkowa.

Aktualnie mieszkanka porusza się na wózku inwalidzkim i czeka na protezę. Nie wiadomo, kiedy będzie mogła już z niej w pełnik korzystać. Jak sama przyznaje poruszania się na wózku inwalidzkim trzeba się nauczyć i nie należy do prostych zadań. Mimo tego jak na razie nie zamierza rezygnować z funkcji sołtysa.

– Sołectwo Rzeczków jest jednym z mniejszych w gminie, ale to wcale nie oznacza, że nie ma tutaj pracy społecznej. W tej kwestii nic się nie zmienia – dodaje Emilia Borowska.

Funkcję sołtysa pełni już od blisko 25 lat i tym samym jest jedną z najbardziej doświadczonych osób w gminie, pełniącym te funkcję.

– Nie jest łatwo, mimo że przez tyle lat znam przecież wszystkich mieszkańców. Zawsze powtarzam, że tyle, ile ludzi tyle charakterów – mówi sołtyska Rzeczkowa.

Na wiadomość o od znaczeniu reaguje neutralnie, choć podkreśla, że to bardzo miły gest docenienia tylu lat jako społecznika.

Sołtys to jedna z najstarszych funkcji społecznych w naszym kraju. To duża odpowiedzialność i przede wszystkim poświęcenie dla małej ojczyzny.

Paweł Sałek, doradca prezydenta RP

Pełnoletniość w funkcji sołtysa w tym roku osiągnęła Barbara Sujka, sołtyska Dębowej Góry. Jak sama twierdzi to długi czas w roli społecznika, ale przez te lata wiele udało się osiągnąć.

– Chyba większość sołtysów uważa tę funkcję za niewdzięczną rolę. Zawsze stoi się na pierwsze linii frontu pomiędzy mieszkańcami a samorządem. Nie zawsze jest łatwo – przyznaje Barbara Sujka.

Mieszkanka wsi wylicza, że mimo wszystko przez te lata udało się wiele wykonać. Przede wszystkim chodzi o drogi, choć w tym przypadku większość przecinających sołectwo należy do powiatu.

– Uważam, że chyba największym sukcesem naszej lokalnej społeczności jest inwestycja związana z Kuźnią Kultury, która w różnych okolicznościach jest niemal ciągle wykorzystywana – mówi Barbara Sujka.

Sołtyska Dębowej Góry nie ukrywa zadowolenia z odznaczenia i w pierwszej chwili, gdy się dowiedziała odebrała wyróżnienie jako niespodziankę. Jak sama podkreśla ten medal będzie zwieńczeniem działań w roli sołtysa.

Medale od prezydenta RP za długoletnią pracę społeczną zostały nadane przed rozpoczęciem obrad sesji rady gminy Skierniewice.

– Wszystko wskazuje na to, że nie będę ubiegać się w następnej kadencji. Rozpuściłam to moje towarzystwo. Teraz czas na młodszych – przyznaje z uśmiechem.

Krystyna Grotkowska, trzecia sołtyska Pruszkowa z nadanym odznaczeniem potwierdza, że z chętnymi sprawa wygląda podobnie.– Dziś nikt prawie nie chce. Może to 300 złotych dodatku zmieni trochę sytuację – mówi mieszkanka sołectwa Pruszków.

Podczas uroczystości wyróżnienie otrzymała również Wiesława Ciszewska, laureatka konkursu "Sołtys na plus", którego wyniki zostały ogłoszone na wojewódzkich dożynkach w Paradyżu.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Taka Polska 0 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Moim zdaniem to te medale nie powinny być rozdawane za staż ale wydajność , pracę i zaangażowanie. Medal za lenistwo? Hm.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rozsądna -1 9 miesięcy temuocena: 50% 

  Masz chyba na myśli siebie... Co za autokrytycyzm...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS