W kampanii oficjalnie poparcia udzielili jej -- wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, poseł PO Adrian Witczak, minister ds. UE Adam Szłapka (na zdj.), szef regionu PO Cezary Grabarczyk.

W kampanii oficjalnie poparcia udzielili jej -- wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, poseł PO Adrian Witczak, minister ds. UE Adam Szłapka (na zdj.), szef regionu PO Cezary Grabarczyk. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Choć informacji nie udaje się potwierdzić, to politycy nie zaprzeczają – Skierniewice mają szansę mieć wicemarszałkinię w sejmiku wojewódzkim. Nauczycielka z Budowlanki, radna ze Skierniewic minionej kadencji, polityczka Nowoczesnej osiągnęła w niedzielnych wyborach czwarty wynik w regionie. Dosłownie zdeklasyfikowała starych wyjadaczy.

W okręgu nr 5 mandaty uzyskali radni minionej kadencji -- Janusz Ciesielski, Ewa Wendrowska, Beata Ozga-Flejszer. Całą trójka startowała z list PiS. Do sejmiku wejdzie Artur Bagieński z Trzeciej Drogi i skierniewiczanka Justyna Kulig z Koalicji Obywatelskiej.

Dwa najlepsze wyniki w okręgu osiągnęli liderzy listy, radni minionej kadencji sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości – Janusz Ciesielski (56 l.) i Ewa Wendrowska (56 l.). Na jedynkę na liście głos oddało w sumie 24 087 osób (1 727 w Skierniewicach i 1 557 w powiecie skierniewickim). Radna Wendrowska ze Zjednoczonej Prawicy otrzymała 19 064 głosy (623 w Skierniewicach, 2 385 w powiecie).  Trzeci wynik należy do Artura Bagieńskiego (53 l.) – 14 576 głosów (391 – w Skierniewicach, 877 w powiecie).
Czwarty – dosłownie – wychodziła polityczka ze Skierniewic, Justyna Kulig. Po tym jak KO została zdemolowana przez Piotra Łyżenia (ostatecznie polityk nie ryzykując sądu koleżeńskiego, złożył legitymację PO), Kulig została bez zaplecza, ale wyraźnie z poparciem regionalnych struktur. W kampanii oficjalnie poparcia udzielili jej -- wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, poseł PO Adrian Witczak, minister ds. UE Adam Szłapka, szef regionu PO Cezary Grabarczyk.

Na Justynę Kulig w Skierniewicach głos oddało 4 957 osób. Takiego wyniku nie byli w stanie uzyskać kandydaci ubiegający o fotel prezydenta miasta (wyjątek Krzysztof Jażdżyk). Pracownik naukowy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach Waldemar Kiszczak uzyskał 1 611 głosów. Na Piotra Łyżenia głosowało w mieście 3 812 osób, na Piotra Paradowskiego 2 591 mieszkańców.

W wyborach radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego PiS zdobył 16 mandatów, Koalicja Obywatelska 12, Trzecia Droga 4 i jeden mandat Nowa Lewica. Jest zatem 17:16 dla koalicjantów. Artur Bagiński, radny sejmiku województwa łódzkiego od 22 lat, w rozmowie z „Głosem” podkreśla: W poprzedniej perspektywie unijnej mieliśmy 2 miliardy do wykorzystania jako województwo. Teraz do podziału będziemy mieć ponad 12 miliardów do wykorzystania. W programie dla regionu Trzeciej Drogi jest m.in. stworzenie w szpitalu w Skierniewicach oddziału kardiologii inwazyjnej, czy połączenie ścieżką pieszo-rowerową powiatów skierniewickiego i rawskiego.

O tym, kto zostanie marszałkiem, zdecydują Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Marszałkiem nie musi być wcale osoba wybrana do sejmiku, ale warto przypomnieć deklarację, jaką złożył w Skierniewicach wicewojewoda łódzki Marek Mazur: „Nie będziemy stosować takiej metody, jak stosowało Prawo i Sprawiedliwość, które wykorzystało to, że marszałkiem może być ktoś, kto nie jest radnym. Więc przyjechał pan Grzegorz Schreiber z Bydgoszczy (wiceminister sportu (2006–2007), poseł I, III, VII i VIII kadencji, sekretarz stanu w KPRM (2016-018), marszałek województwa łódzkiego od 2018, przyp. red.) i został marszałkiem. U nas marszałkiem będzie ten, kto zdobędzie mandat”.

Justyna Kulig, już po opublikowania przez PKW wyników niedzielnego głosowania w rozmowie z „Głosem” powiedziała: Bardzo cieszy mnie wynik w moim rodzinnym mieście, zdeklasowałam rywali politycznych, za co pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom. Kampania wyborcza była bardzo ciężka, wartością dodaną są wspaniali ludzie, których poznałam. Jeśli chodzi o ewentualne stanowiska, to do rozmów usiądziemy wspólnie z koalicjantami – dodaje skierniewiczanka.

Mandat radnej sejmiku wywalczyła również Beata Ozga-Flejszer, dla której miniona – najdłuższa w historii samorządu kadencja była rekordowo krótka. Polityczka (podkreśla, że startuje z list PiS, ale jest bezpartyjna) zastąpiła w sejmiku jesienią minionego roku Pawła Sałka z Makowa. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy 15 października 2023 r. został wybrany do sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Beata Ozga-Flejszer ślubowanie złożyła w listopadzie.

Wyniki głosowania do sejmiku

Okręg nr 5 w wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego obejmował teren: powiatu skierniewickiego, miasta Skierniewice, Brzezin, Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. Przywołując za PKW wyniki głosowania, skupiamy się na kandydatach – mieszkańcach powiatu i Skierniewic.

Z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego 7 kwietnia startowało dwoje kandydatów z powiatu skierniewickiego. Trzecia na liście była Beata Ozga-Flejszer (57 l.), radna wojewódzka minionej kadencji, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi.  W sumie na Ozgę głos oddało 7 862 osoby, w tym 3 131 w powiecie skierniewickim i 1 345 w Skierniewicach.

Z 7 miejsca Sylwester Kardialik (56 l.), zastępca dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. Na kandydata głos oddało w sumie 2 926 osób, z czego doskonałą większość stanowili mieszkańcy Skierniewic (1 275) i powiatu skierniewickiego (707). To za mało, by otrzymać mandat.

Olga Kur (30 l.) z Konfederacji, mieszkanka Mokrej Prawej w wyborach startowała z 5 miejsca.  Zdobyła 469 głosów, w tym 86 w Skierniewicach i 105 w powiecie. Mandatu nie zdobyła.

Marek Kur (59 l.), także mieszkaniec Mokrej Lewej, na koalicyjnej liście Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców znajdował się na 3 miejscu. W sumie głos na kandydata oddało 607 osób (158 w mieście i 147 w powiecie). Do sejmiku nie dostał się. 

Na listach Trzeciej drogi liderem był Artur Bagieński (53 l.) wicemarszałek województwa łódzkiego kolejnych kadencji. Jego nazwisko najczęściej pada na giełdzie kandydatów na marszałka województwa.

Nr 5 na liście Hołowni i PSL była Ewa Czarnecka (54 l.) ze Skierniewic, zdobyła 1 406 głosów (411 w mieście i 219 w powiecie). Mandatu nie zdobyła.

Jedynką na listach Lewicy była radna ze Skierniewic minionej kadencji, pracownik miejskiej ciepłowni (EC) – Dorota Bogatko (52 l.). Zdobyła 2 856 głosów (1 150— Skierniewice, 308 — powiat). Drugie miejsce na liście zajmowała mieszkanka Lipiec Reymontowskich, działaczka partii Razem – Marta Panak (45 l.). Zdobyła 1 186 głosów (264- miasto, 352 – powiat). Z szóstego miejsca na liście startował Krzysztof Baranowski (45 l.) ze Skierniewic (145 – miasto, 55 – powiat). Jacek Staryga (66 l.) zamykał listę. Prezes spółki ARS ze Skierniewic otrzymał 616 głosów (450 – miasto, 52 – powiat).

Na liście nr 5 KKW Koalicja Obywatelska startowały dwie osoby z naszego terenu. Lokomotywą listy była Justyna Kulig (45 l.). Zdobyła 13 425 głosów (4 957 – miasto, 1 175 – powiat). Listę zamykał Ryszard Pawlewicz (65 l.), do lutego tego roku kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Skierniewicach (odszedł na emeryturę). Na informatyka w sumie głos oddało 1 342 osoby (586 – miasto, 223 – powiat).

Mieszkaniec Skierniewic, Tomasz Skalij (42 l.) startował z list KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (nr 5 na liście). Kandydat zebrał w sumie 46 głosów (18 – miasto, 1 – powiat).

Wojciech Góraj (44 l.) ze Złotej o mandat w sejmiku walczył z list KWW Geotermia Mazowiecka. Na kandydata głosowały 592 osoby (46 – miasto, 177 – powiat). Skierniewiczanin Wojciech Telenga (70 l.) był trójką na liście KW Ruch Naprawy Polski. Głosowało na niego 106 osób (17 – miasto, 14 – powiat).

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 24

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~gosc 0 miesiąc temu

  Droga pani JUSTYNO gratuluje pani wygranej.Pozdrawiam serdecznie :)66

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ciekawski -1 miesiąc temu

  Ciekawe co na to dwóch innych ze Skierniewic Pastusiak i Ludwicki, którzy znaleźli w Łodzi piękną polityczną przechowalnię?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec -2 miesiąc temu

  ciekawe czy nowa pani kurator oświaty teraz już jest odpowiednia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mo -3 miesiąc temuocena: 100% 

  Poparcie Lubnauer to niczym pocałunek śmierci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~obserwator -4 miesiąc temuocena: 100% 

  ja bym wstydził się prosić ją o poparcie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wyborca -5 miesiąc temu

  Jak widać, może pomóc

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lady -6 miesiąc temuocena: 100% 

  Stworzenie w skierniewickim szpitalu oddziału kardiologii inwazyjnej. Tylko ciekawe skąd weźmiecie specjalistów którzy za pieniądze jakie oferuje nasz szpital będą chcieli tu pracować bo nawet jak przyjdą do nas do pracy dobrzy specjaliści to szybko uciekają do innych szpitali

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tomek -7 miesiąc temu

  Zamieściłeś na naszym portalu komentarz, który został usunięty, z uwagi na niezgodność z regulaminem świadczenia usług przez eglos.pl (zapoznaj się tutaj)

  • użyłeś słów wulgarnych
  • treść komentarza jest rasistowska, antysemicka, propagująca przemoc i nienawiść, raniąca lub godząca w czyjś system wartości, poczucie estetyki i dobrego smaku, uczucia, a także uczucia religijne lub w inny sposób łamiąca prawo,
  • komentarz ma charakter kryptoreklamy lub zawiera dane osobowe.

  odpowiedz oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA